Odchovy

ŠTĚŇATA

ŠTĚŇÁTKO OD NÁS

Naše fenky jsou členy rodiny, proto je bereme všude sebou. Neobejdou se bez nich žádné výlety, dovolené, výšlapy, ale ani návštěvy restaurací, oslavy a další podobné akce. To samé platí i pro štěňátka u nás odchovaná. Sice je na výlety a dovolené jistě nebereme, ale jsou s námi v neustálém kontaktu, socializovaná, zvyklá na děti i četné návštěvy. Chovatelské činnosti se věnujeme s láskou a plným nasazením, takže máme malé kuličky i jejich maminku pod neustálým dozorem a věnujeme jim veškerý náš čas.

Příprava na porod je velmi důležitá a již 10 dní před porodem nachystáme budoucí mamince porodní bednu, aby si na ni zvykla a naučila se v ní odpočívat. Během porodu naši fenku sledujeme a nenecháme ji ani chvíli bez dozoru. Vždy po porodu následuje kontrola u veterinárního lékaře, abychom si byli jisti, že již nemá v bříšku žádná další štěňátka a že je v naprostém pořádku.

První dny po porodu dbáme na to, aby maminka začala pít a dobře jedla a zároveň hlídáme, aby nezalehla svá štěňátka, která ještě nevidí. Jinak se snažíme i o to, aby byla v klidu a dobře kojila. Od 14.dne života je už vše jednodušší, prcci začínají vidět, prozkoumávají celou porodní bednu a brzy pak již začínáme i přikrmovat. Postupně se seznamují i s nejbližším okolím, tedy s místností, ve které je umístěna porodní bedna, a zároveň i s ostatními členy smečky. Stále jsou se svou maminkou a my je nadále hlídáme. V porodní bedně mají stále dostatek hraček a bednu pravidelně každý den čistíme, desinfikujeme a měníme v ní deky a pelíšky, aby štěňátka byla pěkně v suchu a teple.

Od 2.měsíce života již štěňátka socializujeme, občas přivedeme návštěvu, nebojíme se pustit vysavač či mixér a pouštíme často televizi a rádio, aby si štěňátka zvykla na nejrůznější zvuky a ruchy. Postupně bereme malé buřtíky i ven, samozřejmě podle počasí. Všechna štěňátka pravidelně odčervujeme a v šesti týdnech dostávají první očkování a necháme jim zavést čip. Zájemci a budoucí majitelé, kteří si u nás svého budoucího čtyřnohého kamaráda rezervovali, jezdí (pokud jim to vzdálenost dovolí) na pravidelné návštěvy, aby si již od útlého věku na ně malý tvoreček zvykal a znal je. Zároveň dáváme všem štěňátkům obojky a postupně je i  zvykáme na vodítko.  Do nových rodin od nás odcházejí tedy s výbavičkou, odčervená, naočkovaná, očipovaná a vždy s nějakou hračkou nebo dečkou s pachem ostatních sourozenců a maminky, na kterou jsou zvyklá, aby přechod do nového prostředí, kde již budou bez maminky, nebyl tak těžký. 

Servis chovatele pro budoucí majitele

  • předání zdravého, očkovaného, odčerveného a načipovaného štěňátka
  • chovatelský servis po celou dobu života našeho odchovance (a samozřejmě i nadále), pokud bude nový majitel o naše rady a pomoc stát
  • pomoc a rady, pokud se majitel našeho odchovance rozhodne jezdit na výstavy a zkrátka veškerá naše podpora, kterou jsme schopni poskytnout

Každý nový majitel si spolu se štěňátkem odveze:

  • dohodu o předání štěňátka
  • průkaz původu psa (v případě, že ještě není vydán ČKMU bude následně zaslán na adresu majitele)
  • očkovací průkaz (EUROPAS)- bude obsahovat údaje o vykonaných očkováních, odčerveních, údaj o tetovacím čísle/čipování
  • krmivo na první dny v novém domově
  • denní program – rozpis krmení a denních návyků štěněte
  • výbavička – obojek, hračka, dečka s pachem matky a sourozenců, pamlsky

A jací majitelé našich odchovanců jsou pro nás ti správní? Měli by:

  • mít jasnou představu o tom, proč si právě toto plemeno vybrali, co od něj očekávají a především, jestli jsou schopni se mu dostatečně věnovat a dát mu vše, co potřebuje. Měli by mít alespoň základní znalosti o povaze tohoto pejska, a pokud se jedná o začínající pejskaře, měli by si nechat poradit, jak správně se štěňátkem zacházet.
  • vědět, že s příchodem štěňátka se změní i každodenní rytmus fungování v rodině, vědět, co vše obnáší život s pejskem, že jsou to především radosti a hry, ale také starost o pejska a pravidelné kontroly u veterinárního lékaře, že se štěňátkem získávají věrného kamaráda a parťáka do nepohody, ale že na sebe berou zároveň zodpovědnost za tohoto tvorečka a především si musí uvědomit, že je to živá bytost, která tu s nimi bude příštích 12 až 15 let. Musí zároveň počítat s tím, že ke stáru bude pejsek potřebovat větší péči, klid, trpělivost a veškerou lásku i v době, kdy už to nebude tak hravé a veselé štěňátko nebo mladý pes plný síly a energie.
  • počítat s tím, že na nového člena rodiny si budou muset udělat pravidelně čas, aby s ním chodili na procházky, aby mu dopřáli čas na hraní i na odpočinek, a v neposlední řadě by měli mít i finanční rezervu na nenadálé příhody, které se mohou během života pejska naskytnout, aby byli schopni dopřát mu vždy tu nejlepší péči.
  • přijet se minimálně jednou podívat na naše štěňátka a na svého budoucího kamaráda, abychom se vzájemně poznali. Výjimkou jsou majitelé ze zahraničí, většinou z chovatelských stanic, protože by byla každá další návštěva dosti náročná jak časově, tak finančně. Tyto chovatelé ale většinou osobně známe z různých klubových setkání a výstav, takže víme, kam náš odchovanec půjde.
  • odebrat si štěňátko osobně
  • mít zájem o kontakt během celého života pejska – budeme velmi rádi, pokud nás budete informovat o všech radostech a pokrocích, které Vás potkají. Pokud vás potkají i nějaké starosti, rádi s vámi situaci prokonzultujeme a případně nabídneme naši pomoc, abyste měli s naším odchovancem co nejdelší a plnohodnotný společný život.  

Kdo se o náš chov stará ?

O celý náš chov se stará MVDr. Hana Miškaninová, které patří velký dík pro její vysoce profesionální přístup. Na paní doktorku se můžeme vždy spolehnout. Je nám obrovskou oporou jak po odborné zdravotní stránce, tak i po té lidské.

cs_CZCzech
Přejít nahoru